Propan

Zde nenajdete žádné chemické rozbory, ale praktické rady proč používat čistý Propan. Už v názvu se často uvádí oslovení, "čistý" Propan. Dá se tedy předpokládat, že palivo, které proudí do systému v karavanu nebude nic zanášet a špinit. Musíme bohužel dle našich zkušeností konstatovat, že v Propanu se čím dál více vyskytuje úplně stejné množství nečistot jako ve směsi Propanu a Butanu. Zásadním důvodem je zřejmě distribuce plynu ke ke konečnému zákazníkovi. Velké firmy totiž plyn při přepravě a skladování nijak nerozlišují a používají stejné autocisterny, zásobníky a dokonce i lahve. Tak se dostává nečistota obsažená v Propan Butanu také do směsi Propanu. Tím pádem jediná zásadní výhoda Propanu je jeho schopnost se odpařovat i v teplotách pod bodem mrazu. Ten kdo jezdí na hory v zimním období nám dá určitě za pravdu, že bez Propanu to prostě nejde.

Výhody:

Nevýhody:

  • velmi malá sít plnících stanic
  • není běžně k dostání u všech prodejců lahví
  • není možné jej natankovat na klasické čerpací stanici autoplynu
  • vyšší cena než u Propan - Butanu

Propan - Butan

Směs plynů Propanu a Butanu je nejrozšířenější v prodejní síti plynu. Prodává se také na čerpacích stanicích pro pohon motorových vozidel. Prodává se letní a zimní směs. Procenta rozdělení plynů má každý prodejce lehce odlišné. Ve směsi se také často vyskytuje parafínová složka ve formě tekutého oleje, která se strhává při odběru a poté zanáší reduktory a ventily ve spotřebičích. V zimním provozu se často stává, že po vyčerpání Propanu výrazně klesne tlak a spotřebiče přestanou fungovat. 

Výhody:

  • hustá síť prodejců vyměnitelných lahví
  • hustá síť čerpacích stanic autoplynu pro majitele plnících lahví
  • nízká cena

Nevýhody:

  • složka Butanu se přestává odpařovat kolem +5°C
  • vysoká pravděpodobnost obsahu oleje

Malá pomůcka jak alespoň trochu zjistit poměr propanu a butanu v plynu. Na výdejním stojanu je často vidět tlakoměr a než se zapne čerpadlo ukáže absolutní tlak plynu.

- směs 95/5 má při 0° 4,6 barů, při 10° 6,1 barů a při 20° 8 barů

- směs 60/40 má při 0° 3,3 barů, při 10° 4,4 barů a při 20° 5,8 barů

- směs 40/60 má při 0° 2,5 barů, při 10° 3,4 barů a při 20° 4,6 barů

Naše doporučení

Ideální je používat trvale čistý Propan a nezaskočí Vás žádná výrazná změna teplot, která by mohla zapříčinit silný pokles tlaku. Funguje v létě i v zimě.

Pokud nemáte Propan ale chcete vyrazit na zimní dovolenou s Propan-Butanem můžete lahev zahřívat elektrickým topným tělesem s regulací, aby nedošlo k přehřátí. V takovém případě je kapacita baterie značně zatížená. Alternativou je zahřátí lahví pomocí teplých hadic od topení Truma. Speciální hadice omotaná kolem lahve zaručeně ohřeje plyn. viz foto 

Mýtus " čistý Propan ". Upozorňujeme že čistý neznamená bez nečistot, ale bez Butanu. Rostoucí počet poškozených reduktorů se neustále zvyšuje a to dokonce i u lahví s tzv. čistým Propanem. Na takovou situaci reaguje firma Truma a dodává na trh speciální filtry, které zachytí až 99% nežádoucích nečistot.

 

Naše firma zajišťuje prodej Propanu do klasických ocelových nebo hliníkových lahví. Láhve zajistíme do druhého dne. 

Na počkání vyměníme nebo naplníme Propan - Butan.