Základní informace o pohonu na LPG

1. Návratnost, vyplatí se mi přestavba vozidla?

Montáž vozidla na LPG se vyplatí, pokud najedete za rok aspoň 10tis kilometrů. Pokud zaplatíte za přestavbu vozidla na LPG zhruba 25.000,- Kč, musíte ujet cca 20.000 km a poté již jezdíte za polovinu (cena 1litru plynu je poloviční než cena 1litru benzínu). Při aktuálních cenách benzínu je schopen vůz se spotřebou kolem 6 litrů benzínu na 100km ušetřit cca 1 korunu na 1 kilometr jízdy. Vozidla s vyšší spotřebou přes 10 litrů benzínu šetří dokonce cca 2 koruny na 1 kilometr jízdy a návratnost je pak vemi rychlá. Přesný výpočet spotřeby vám umožní naše kalkulačka, kterou zde již brzy uveřejníme.

2. Spotřeba auta při provozu na LPG?

Při jízdě na LPG je spotřeba o 10-20% vyšší než při provozu na benzín. Vše je odvislé od způsobu používání vozidla. 

3. Přepínání na LPG je automatické nebo manuální?

Vozidlo startuje na benzín a po dosažení přednastavené teploty motoru se automaticky přepne na plynový pohon. Přepnutí je téměř neznatelné a změna je patrná ve změně barvy kontrolní LED žárovky na přepínači. Dojde-li v plynové nádrži plyn, přepínač automaticky přepne vůz do režimu jízdy na benzín a ozve se varovný bzučák. 

4. Výkon motoru při jízdě na LPG klesá nebo stoupá?

Při provozu na LPG je výkon motoru téměř totožný jako při provozu na benzín (pokles výkonu na LPG je při správné instalaci pouhých 5%) a lehký úbytek není nijak výrazně poznat. 

5. Je vozidlo na LPG bezpečné při jeho běžném používání?

Provoz na LPG je bezpečnější než provoz na benzín. Nádrž na LPG je z vysoce odolného materiálu (ocel), který odolá i při nejtěžší autonehodě (což se o plastové benzínové nádrži říct nedá). Navíc je nádrž elektronicky jištěna – při vysunutí klíče ze zapalování, zhasnutí motoru a nebo při jízdě na benzín je nádrž automaticky uzavřena.    

6. Kde všude se dá tankovat LPG?

V České republice je velké množství čerpacích stanic na LPG. Na čerpacích stanicích je obsluha, která vám plyn natankuje. Pokud si chcete natankovat plyn sami, musíte mít speciální školení, které poskytují některé čerpací stanice.

7. Je možné parkovat na veřejných parkovištích?

Vozidla přestavěná na LPG nemají povolen vjezd do většiny podzemních garáží. Legislativa sice umožňuje parkování v podzemních garážích, ale konečné rozhodnutí je na správci (majiteli) podzemní garáže, který může povolit či zakázat vjezd těmto vozidlům.

8. Je provoz na LPG ekologický?

Provoz na propan-butan je šetrnější k životnímu prostředí, než provoz na benzín či naftu.

9. Musí se používat při jízdě na LPG jiné zapalovací svíčky než u auta jen na benzín?

Není nutné zásadně měnit značku a typ svíček které doposud byly ve vozidle. Nicméně pro hladší chod motoru je možné použít svíčky přímo určené pro LPG pohon. Námi odzkoušené jsou značky Bosch a NGK.

10. Je nutné zajet po montáži LPG na STK?

Po provedení montáže na LPG není nutné provést STK. Doba kdy byly nutné po montážní kontroly je už dávno pryč. Naše firma provede zápis o provedení tzv typové montáže do velkého technického průkazu a majitel vozidla je poté povinen jen zajít na úřad, kde má vozidlo zaregistrované. Úřad potvrdí montáž a vystaví nový malý technický průkaz, kde se uvede změna pohonu vozidla.

11. Jaké auta jdou přestavět na plyn?

Na LPG se předělávají především benzínové osobní nebo dodávkové vozidla. Dieslové motory sice lze přestavět také, naše firma ale tyhle služby zatím nenabízí.

12. Bude pak v autě cítit plyn?

Pokud je montáž na LPG provedena odbornou firmou, není žádný pach v kabině cítit. Vše je řádně utěsněno a pokud nedojde k technické závadě, není možné aby plyn unikal. Po instalaci všechny spoje důkladně kontrolujeme elektronickým a mechanickým detektorem na úniky LPG. 

13. Na kolik let je omezena platnost nádrže na LPG?

Nádrž má platnou tlakovou zkoušku na 10 let od datumu výroby, který je uveden na štítku. Po deseti letech se nádrž musí vyměnit za novou. Pokud je na staré nádrži multiventil s novou homologační normou 01 je možné ventil opětovně použít a ušetřit tak část nákladů při výměně.